• Seçeceğiniz hekimin mutlaka Ortodonti Uzmanı olduğundan emin olun. Günümüzde maalesef birçok pratisyen diş hekimi, sadece 3-4 günlük sertifika kurslarına katılıp kendilerini ortodonti uzmanı olarak tanıtmaktadırlar. Ortodonti Uzmanlığı için 5 yıllık diş hekimliği fakültesinden mezun olmuş olmanız ve 4 sene daha ortodonti üzerine eğitim almış olmanız gerekir. Ortodonti diploması T.C.Sağlık Bakanlığı’ndan veya da üniversitelerden verilmektedir. Ortodontistinizin diplomasında üniversite adı ya da Sağlık Bakanlığı damgası olmalıdır. 
Hekiminizi seçerken ortodonti uzmanı olduğunu kontrol etmek isterseniz www.tod.org.tradresinde “doktor ara” kısmına doktorunuzun adını soyadını yazarak öğrenebilirsiniz. TOD (Türk Ortodonti Derneği)
  • Hekimizin mutlaka kendi muayenehanesi olmasına dikkat edin. Ortodonti uzmanları birçok diş kliniğine, muayenehaneye veya diş hastanelerine ayda birkaç defa olmak üzere anlaşmalı olarak gidebilir. Bu yüzden aylık periyotlar halinde kendi muayenehanesi dışında hizmet veren hekim yerine kendi diş kliniği veya ortodonti merkezi olan ve her an ulaşabileceğiniz bir ortodontist bulmanız tedavinizin kalitesi ve hızlılığı açısından çok önemlidir.
  • Diş hastaneleri gibi kuruluşlarda hekimler devamlı olarak değişebilmektedir. Ortodonti tedavinizin iyi sonuçlanması için başladığınız hekimle tedaviyi bitirmeniz çok önemlidir. Her randevunuzda farklı bir ortodonti uzmanı size bakıyorsa tedaviniz düzgün bir şekilde sonuçlanmayacaktır.
  • Ortodontistinizin daha önce tedavi ettiği vakaların önceki ve sonraki resimlerini isteyebilirsiniz. Tüm merak ettiğiniz soruları sorunuz. Aklınızda tedavi ve verilecek hizmet hakkında bir soru işareti kalmadan bilgilenin.
  • Bütün bu incelemeleri yaptıktan sonra ortodonti fiyatlarını veya ücretlerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Ortodontik tedavi ücretleri Türkiye de dahil olmak üzere dünyada da pahalı olan tedavilerdir. Bu yüzden ortodontik tedavi fiyatlarını araştırdıktan sonra ortalama bir değerde olduğunu görceksiniz.
Volkan Güney - DoktorTakvimi.com